Iwona Kmita

Matka, żona, redaktorka.

Miało być o odmładzaniu…

Nie uwierzę, że żadna z was nigdy nie zastanawiała się nad tym, czy sobie zrobi zabieg odmładzający. Teraz albo w przyszłości.

Uważam, że to całkiem naturalne; lat nam przybywa a wraz z nimi oznak naszej… dojrzałości. Nie lubimy ich, myślimy o nich, rozmawiamy o nich z przyjaciółkami. Pracujemy z młodymi ludźmi, dobrze się wśród nich czujemy, mamy wspólne tematy. Po prostu czujemy się młodo. To i chciałybyśmy tak wyglądać. Jednak na myśleniu o liftingu, botoksie, kwasie hialuronowym zwykle się kończy. Co nie oznacza, że nie śledzimy nowych osiągnięć medycyny estetycznej, dzięki którym – W RAZIE CZEGO – będzie można „odebrać sobie” kilka lat.

Powrót wampira

W ten sposób natknęłam się na informacje o tzw. wampirzym liftingu. O co chodzi – pomyślałam. Skąd te skojarzenia z wampirami? Okazały się częściowo słuszne. Krew bierze udział w całym przedsięwzięciu, tyle, że nie jest wypijana tylko… wstrzykiwana. I to swoja, własna.

Wampirzy lifting to obiegowa nazwa odmładzającego zabiegu kosmetycznego. Polega on na ostrzykiwaniu skóry tzw. osoczem bogatopłytkowym. Jest to koncentrat płytek krwi w małej ilości osocza i jest on najbogatszym naturalnym źródłem tzw. czynników wzrostu, które silnie pobudzają odnawianie tkanek. W tym przypadku skóry. Najpierw pobierana jest niewielka ilość krwi pacjentki – tak nazwijmy kandydatkę do odmładzania. Następnie krew jest odwirowywana w specjalnej wirówce. Tam płytki krwi zostają oddzielone od pozostałych składników, a następnie zagęszczone i zawieszone w osoczu. Ten koncentrat wraz z osoczem jest wstrzykiwany w wybrane miejsca na twarzy. Najczęściej robi się to na czole, wokół oczu, nosa, na podbródku, policzkach a także szyi. Zabieg trwa 15-45 minut. Podobno nie jest bolesny. Odczuwa się raczej delikatne ukłucia. Twarz jest potem lekko nabrzmiała, ale, podobno, to szybko mija. Dzięki zabiegowi, po ok. dwóch tygodniach skóra wygląda młodziej, ma ładniejszy kolor, jest bardziej sprężysta, gładka. Zmarszczki się wypełniają. Najlepiej zrobić całą serię, to jest ok. 4 zabiegów. Efekt utrzymuje się ok. 2 lat. Cena – niemała; od 500 do 1100 zł.

Pewnie jak zwykle na czytaniu o nowym zabiegu by się skończyło, gdyby nie informacja, że…

…osocze także leczy

Okazało się, że osocze bogatopłytkowe jest wykorzystywane w tzw. ortopedii regeneracyjnej. Zwróciliście uwagę, że gwiazdy, celebryci, a zwłaszcza sportowcy szybko wracają do zdrowia po poważnych kontuzjach? Prawdopodobnie są leczeni właśnie zastrzykiem z osocza. Takiej kuracji, podała prasa, poddał się np. Tiger Woods (jeden z najlepszych golfistów świata), czy Kobe Bryant (gwiazda koszykarskiej ligi NBA). Jest ona także dostępna u nas.

Zastrzykami z osocza można leczyć między innymi niektóre często występujące i dokuczliwe urazy i kontuzje jak, np.: łokieć tenisisty, golfisty, zapalenie kaletki przedłokciowej i przedrzepkowej, kolano skoczka, przeciążenia ścięgna Achillesa, ostrogi piętowe, uszkodzenia chrząstki stawowej, przeciążenia stawów itd.

Skutecznie i bezpiecznie

Ta metoda przynosi szybko dobre rezultaty i co ważne – są one trwałe.

Preparat jest zrobiony z własnej krwi pacjenta, dlatego nie wywołuje powikłań (np. reakcji alergicznych). Nie trzeba zażywać silnych leków, zwłaszcza przeciwbólowych. O zastosowaniu kuracji decyduje ortopeda na podstawie wyników badań (np. USG, prześwietlenia rtg). Przeciwwskazaniem są m.in. niektóre zakażenia wirusowe, choroby krwi, wątroby.

Wszystko przebiega podobnie jak w kosmetologii. Lekarz pobiera próbkę krwi i w wirówce przygotowuje preparat leczniczy. Następnie pod kontrolą USG jest on powoli wstrzykiwany w chore miejsce. Trwa to ok 20 minut. Często wystarczy jeden zastrzyk (cena ok. 1000 zł), ale zdarza się, że trzeba go powtórzyć. No cóż, też drogo. Ale w tym przypadku chodzi o zdrowie, a wtedy inaczej patrzymy na koszty.

Taki „morał” na koniec

Nie wiem, jak odkryte zostało zastosowanie osocza w kosmetologi i ortopedii. Gdzie je wykorzystano najpierw. Czy szukano metod odmładzania, czy leczenia. To nieważne. Dla mnie najważniejsze jest, że z badań naukowców biorą się nowe fantastyczne zabiegi i terapie, dzięki którym żyjemy dłużej i w lepszej kondycji. I przy okazji możemy młodziej wyglądać. I bardzo dobrze.

« »

Copyrights by Iwona Kmita. Theme by Piotr Kmita - UI/UX Designer Warszawa based on theme by Anders Norén