Iwona Kmita

Matka, żona, redaktorka.

Uwaga nadwaga!

Czy słyszeliście o tym, że 25-26 stycznia odbył się IV Narodowy Kongres Żywieniowy? Ja  przyznaję, że nie słyszałam.

Może za mało słucham i czytam, a może raczej zbyt wiele polityki mamy ostatnio w mediach, my wszyscy zbyt się rozpolitykowaliśmy i, siłą rzeczy, inne informacje słabo się przebijają. Mediom informacja o otyłości wśród dzieci też na pewno wydaje się mniej ważna od kolejnych rewelacji na taśmach Kaczyńskiego.

Podczas wspomnianego kongresu przedstawiono zmiany w

Piramidzie Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży.

Dotyczą one głównie zaleceń związanych z obecnym trybem życia młodych ludzi, które pozwolą skuteczniej walczyć z nadwagą i otyłością młodych ludzi.

Problem otyłości dzieci i młodzieży staje się u nas coraz poważniejszy, ja bym powiedziała, że już jest bardzo poważny. Co trzeci 8-latek ma nadwagę. 26% dzieci 11-letnich jest na prostej drodze do otyłości. Dotyczy to także 24% 13-latków i 15% dzieci piętnastoletnich. Oznacza to, że:

zdrowie 3/4 młodych ludzi w grupie 11-15 lat jest poważnie zagrożone

z powodu złego odżywiania, braku ruchu i spędzania wielu godzin dziennie w towarzystwie urządzeń elektronicznych. (Powyższe dane i zalecenia są rezultatem badań międzynarodowych prowadzonych we współpracy z Biurem Europejskim Światowej Organizacji Zdrowia „Health Behaviour in School-aged Children” -HBSC)

Pierwszym krokiem do zmiany tych tendencji ma być promowanie odświeżonej piramidy żywieniowej – w jej podstawie znalazły się, obok aktywności fizycznej (min. godzina dziennie), dwa nowe elementy. Są to:

odpowiednia ilość snu i ograniczenie czasu spędzanego przez dzieci i młodzież przed ekranami różnych urządzeń.

Zdaniem uczestników kongresu 2 godziny dziennie przy komputerze czy telefonie to maksymalny czas, jaki dzieci mogą poświęcić tym urządzeniom! Co natomiast zrobić, żeby jak najszybciej zacząć zwalczać otyłość? Należy do programu nauczania wprowadzić przedmiot nazwany roboczo „zdrowie”, którego ranga powinna być taka sama jak np. matematyki, języków obcych czy języka polskiego. Jeśli dzieci będą od małego uczone, co to znaczy prawidłowe odżywianie, jak się ono przekłada na zdrowie, jakie znaczenie ma w tym aktywność fizyczna, będą umiały odróżnić zdrowe i śmieciowe jedzenie i nie będą unikać ruchu.

Teoretycznie wszystko gra. Zalecenia są bardzo dobre. Jednak praktyka, obawiam się, będzie po przeciwnej stronie. Jestem niemal pewna, że wspomniany przedmiot w szkole szybko się nie pojawi (czy w ogóle będzie?) A jeśli ktoś jest w stanie zrobić coś, by jego dziecko, wnuk, wnuczka spędzali przed ekranem tylko 2 godziny dziennie, to już teraz mu gratuluję. To samo dotyczy ruchu. Nie tylko dzieci, ale i nas, dorosłych. W końcu przykład idzie z domu!

 

O tym warto wiedzieć:

  • do 2030 roku z otyłością będzie mieć problem co najmniej połowa mieszkańców Europy, a młode pokolenie będzie żyło znacznie krócej od swoich rodziców;

  • w ciągu ostatnich 40 lat otyłość stała się światową plagą: z 3,2% w 1975 r. wzrosła do 10,8% w 2014 r. wśród mężczyzn, natomiast u kobiet z 6,4% do 14,9%. Jeśli trend się nie zmieni to szacuje się, że w 2025 r. 18% mężczyzn i 21% kobiet na całym świecie będzie cierpiało na otyłość;
  •  Polska zajmuje 5. miejsce na świecie pod względem nadwagi i otyłości u dorosłych;

  • w latach 70. otyłych było 10% polskich uczniów, dziś jest to ponad 20%;

  • tylko 30% dzieci i młodzieży i 10% dorosłych w Polsce uprawia aktywność fizyczną w stopniu korzystnym dla zdrowia;

  • aż 99% dzieci w wieku przedszkolnym zjada w ciągu dnia słone, słodkie, tłuste, tzw. śmieciowe przekąski.

Tu powinnam napisać, jak złe odżywianie odbija się na zdrowiu, wspomnieć o niebezpieczeństwie rozwoju cukrzycy, chorób układu krążenia i ruchu. O chorobach serca, kręgosłupa, kolan. O nowotworach, o depresjach, zaburzeniach w sposobie odżywiania (bulimia, anoreksja). Sądzę jednak, że moi czytelnicy dobrze o tym wiedzą.  Za to mam do was kilka pytań:

  1. Czy uważasz, że ty i twoja rodzina właściwie się odżywiacie? Co rozumiecie przez dobre odżywianie?
  2. Czy wasze dzieci, wnuki mają nadwagę?
  3. Czy w waszym bliskim otoczeniu są osoby otyłe, a zwłaszcza grube dzieci?
  4. Czy uprawiasz jakiś sport, czy ćwiczysz w domu, spacerujesz regularnie?

Nie chcę, abyście potraktowali te pytania jak ankietę i na nie odpowiadali, myślę jednak, że mogą być przydatne w komentarzach. Zacznijmy od siebie 🙂

(za informacje o Kongresie dziękuję firmie Nestle) 

« »

Copyrights by Iwona Kmita. Theme by Piotr Kmita - UI/UX Designer Warszawa based on theme by Anders Norén