Iwona Kmita

Matka, żona, redaktorka.

U króla wieczorową porą

O zmroku Królewski Ogród przy pałacu w Wilanowie wygląda bajkowo. Na roślinach zamontowano tysiące kolorowych diod, które układają się w przepiękne kształty.

Odwiedziliśmy z mężem Wilanów jeszcze w listopadzie, ale pomyślałam, że relacja z naszej wycieczki najlepiej wpasuje się w przedświąteczny nastrój. Przekraczając bramę parku wilanowskiego miałam wrażenie, że wkraczamy w przestrzeń nie z tej ziemi. Świetlna instalacja robi wrażenie i na dzieciach, i na dorosłych!

Skorzystajcie z okazji i wybierzcie się do Wilanowa bo przeczytałam gdzieś, że to ostatni rok ekspozycji. Jeśli nie macie takiej możliwości w realu, obejrzyjcie choć zdjęcia. Świat naprawdę jawi się inaczej.

PS. Kilka słów o Pałacu:
Pałac w Wilanowie to jeden z najcenniejszych zabytków polskiego baroku. Zbudowano go dla króla Jana III Sobieskiego w końcu XVII wieku. Początkowo był letnią rezydencją rodziny Sobieskich. Z czasem stał się wspaniałą willą otoczoną ogrodami. Kolejni właściciele rozbudowywali pałac, powstały jego boczne skrzydła. Obecnie budowla łączy tradycję polskiego dworu z włoską willą wiejską i francuskim pałacem.  W 1805 roku Stanisław Kostka Potocki otworzył bramy Wilanowa dla publiczności, prezentując swoją kolekcję dzieł sztuki. Tak zainaugurowało swoje istnienie jedno z pierwszych polskich muzeów. Krótką historię pałacu i życia jego mieszkańców można obejrzeć podczas tzw. mappingu – jest to 15-minutowy pokaz świateł na budynku pałacu odbywający się w weekendy (akurat to przedstawienie nas rozczarowało, ale pokaz jest i tak w cenie biletów do ogrodu).

 

« »

Copyrights by Iwona Kmita. Theme by Piotr Kmita - UI/UX Designer Warszawa based on theme by Anders Norén