Iwona Kmita

Matka, żona, redaktorka.

Rozmyślania przy sprzątaniu

Sporo czasu spędzam teraz w domu, a że kobieta w domu długo spokojnie nie usiedzi, zaczęłam zaglądać ze szmatką w miejsca, których się regularnie nie sprząta. Na przykład do witryny z moimi filiżankami.

Moment na sprzątanie jest dobry nie tylko dlatego, że mam więcej czasu, lecz także ze względu na Święta, o których po 1 listopada już otwarcie można mówić to i porządki można zacząć robić 🙂 Wracając do rzeczy – wzięłam do ręki piękną filiżankę ze spodkiem i talerzykiem deserowym, białą w kobaltowy wzór siateczki, wykończoną złotem. Tę, którą widzicie na zdjęciu.

Mam ją od wielu lat, chyba około 20. Dostałam ją w prezencie od przyjaciół, którzy przywieźli ją wśród innych pamiątek ze swojego pobytu w Rosji. Wtedy byłam na początku swej „kolekcjonerskiej” drogi więc wyobrażacie sobie jaka byłam szczęśliwa, gdy w prezencie imieninowym dostałam od nich to cudo. Ma ona dla mnie wielkie znaczenie także dlatego, że wiąże się ze wspomnieniami z bardzo, bardzo wielu fajnych, wesołych spotkań w dobrym towarzystwie.

Ten wzór jest znany nie tylko w Rosji, również u nas cieszy się zainteresowaniem miłośników porcelany. Mówi się o nim „siatka łomonosova”, a filiżanka pochodzi z petersburskiej wytwórni, która od 1925 roku nazywa się Fabryka Porcelany im. M. W. Łomonosova. Jej historia sięga XVIII wieku, a więc okresu, gdy St. Petersburg miał swoje wspaniałe lata, miasto szybko się rozwijało i jak na tamte czasy było bardzo nowoczesne. W połowie XVIII wieku dekretem Elżbiety – córki Piotra Wielkiego,  powstała „Petersburska fabryka porcelany”- pierwszy w Rosji i trzeci w Europie zakład produkujący  tzw. białe złoto. Fabryka kilka razy zmieniała swój profil. Początkowo wytwarzano w niej drobne przedmioty typu flakony na perfumy, porcelanowe puzderka. Z czasem stała się znana jako producent porcelanowych figurek ludzi i zwierząt głównie na potrzeby dworu, by ostatecznie zająć się produkcją serwisów  obiadowych. Nastąpiło to za panowania Katarzyny II – wspaniale dekorowane komplety porcelanowe składały się z bardzo wielu elementów, podobno zdarzył się też serwis z ponad… 1000 części. W XIX wieku na porcelanie pojawiły się charakterystyczne zdobienia z 22-karatowego złota, po których do dziś rozpoznawana jest ta rosyjska porcelana.

Obecnie w fabryce wytwarza się ok. 500 produktów, wśród nich są serwisy do kawy i herbaty, talerze dekoracyjne, figurki, wazony i drobne przedmioty z porcelany itp. Na ogół są one ręcznie malowane, co podnosi ich wartość, także kolekcjonerską. Niektóre cenne wyroby są sygnowane własnoręcznie przez ich twórców.

Bardzo mi brakuje tych kameralnych i większych imprez ze wspomnianymi przyjaciółmi, ale cóż – życie. Przyjaciele niestety nie są już razem, z każdym z nich osobno spotykamy się bardzo rzadko… Szczerze mówiąc, nie widziałam ich już od dość dawna. I również dlatego przy tej pięknej filiżance zatrzymałam się nieco dłużej…

 

 

« »

Copyrights by Iwona Kmita. Theme by Piotr Kmita - UI/UX Designer Warszawa based on theme by Anders Norén