Iwona Kmita

Matka, żona, redaktorka.

„Pierwsze Damy III Rzeczpospolitej”, dobra książka pod choinkę

Kim są Pierwsze damy III RP? W jakich domach się wychowywały, co myślą o swoich małżeństwach, mężach i przede wszystkim o nowej roli, jaką przyszło im odgrywać, chociaż w castingu na nią nie brały udziału?

Jeśli chcecie się tego dowiedzieć i poznać wiele innych ciekawych zdarzeń z życia pań prezydentowych, zamówcie u św. Mikołaja książkę „Pierwsze Damy III Rzeczpospolitej” Aleksandry Szarłat.


Tę książkę mogę wam polecić z czystym sumieniem – jest rzetelna, pozbawiona plotek, przedstawia fakty z życia małżonek prezydentów: Barbary Jaruzelskiej, Danuty Wałęsy, Jolanty Kwaśniewskiej, Marii Kaczyńskiej, Anny Komorowskiej, Agaty Kornhauser-Dudy, dzięki którym poznajemy je lepiej jako kobiety, które stanęły wobec, bodaj największego, wyzwania ich życia.

Piszę o tym z przekonaniem nie tylko dlatego, że znam książkę, ale także dlatego, że znam jej autorkę. Ola, moja przyjaciółka, jest świetną dziennikarką, potrafi analizować i łączyć fakty, wyciągać wnioski, dba o poprawny ale wartki język. Wiem, jak ciężko pracowała, zbierając materiały do książki, przeprowadziła wywiady z Jolantą Kwaśniewską i Anną Komorowską i właśnie w formie rozmowy są rozdziały im poświęcone. O żonach opowiedzieli także Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski. Obraz pozostałych bohaterek powstał m.in. dzięki rozmowom Oli z wieloma osobami, np. z Henryką Krzywonos-Strycharską, Barbarą Labudą, Krystyną Koftą, Tomaszem Orłowskim, Ewą Junczyk-Ziomecką.

Pierwsza dama w naszym kraju to tytuł nieformalny, jednak od tego, kim jest małżonka prezydenta, co myśli, co mówi, jak się zachowuje, bardzo wiele zależy. Także to jak postrzegany jest prezydent. „Gdyby nie Danuta, nie byłoby takiego Lecha” – mówią znajomi Danuty i Lecha Wałęsów. Aleksander Kwaśniewski zapytany, co jego prezydentura zawdzięcza żonie, odpowiada: „Mnóstwo”.

„Swoje sukcesy zawdzięczam niewątpliwie żonie” – podkreślał Lech Kaczyński.

Mimo, że wszystkie panie pełniły te same funkcję, każda podchodziła do niej inaczej. Jolanta Kwaśniewska, Maria Kaczyńska, Anna Komorowska odważnie podjęły wyzwanie, nie unikały dziennikarzy, formułowały własne opinie, wypowiadając się w wielu, czasem kontrowersyjnych sprawach. Z kolei Agata Kornhauser-Duda konsekwentnie broni dostępu do siebie, a Danuta Wałęsa dopiero kilka lat temu we własnej książce opowiedziała o swoim życiu.
Książka Oli pozwala bliżej poznać codzienność pań prezydentowych. Autorka opowiada, jak z dnia na dzień musiały pożegnać się z dotychczasowym życiem, z anonimowością. Ich kalendarz został podporządkowany kalendarzowi oficjalnych wizyt prezydenta. Same także dostały listę nowych obowiązków, musiały poznać i sprostać wymogom protokołu dyplomatycznego, odnieść się do oczekiwań społeczeństwa.

okladka-oli

Ola nie poprzestaje jedynie na życiu swoich bohaterek w okresie prezydentury ich mężów. Sięga też do ich dzieciństwa, pokazuje, z jakich wyszły domów, jakie miały pomysły na życie, konfrontuje je z rzeczywistością. Maluje obraz kobiet z krwi i kości, każdej mocnej na swój sposób, stojących zawsze dumnie przy swoich mężach. Poznajemy ich bardzo ciekawe życie, a na koniec zastanawiamy się: czy chciałabym znaleźć się na ich miejscu?

Książka jest dostępna w większości popularnych księgarni i w Empikach.

« »

Copyrights by Iwona Kmita. Theme by Piotr Kmita - UI/UX Designer Warszawa based on theme by Anders Norén