Iwona Kmita

Matka, żona, redaktorka.

Nasze powietrze pod lupą NASA

Nie zamierzam pisać o smogu, bo chyba już wszyscy słyszeli, że tak naprawdę naukowcy powinni popracować nad tym, żeby człowiek nie musiał… oddychać. Ale że to niemożliwe – mam dla was pewną pocieszającą informację.

Otóż, jak się okazało, już w latach 80-tych minionego wieku naukowcy prowadzili badania nad tym, jak pomóc człowiekowi narażonemu na wdychanie zanieczyszczonego powietrza (czyli powietrza, które człowiek sam sobie zanieczyszcza). I to naukowcy z NASA, czyli Amerykańskiej Agencji Kosmicznej. Badania skoncentrowano na oczyszczających właściwościach roślin hodowanych w mieszkaniach. Naukowcy wzięli pod swoje mikroskopy sporo gatunków i okazało się, że w wielu z nich tkwi dla nas ratunek, a w każdym razie mogą nam przynieść chwilową ulgę do czasu, aż na świecie nie zrobi się czyściej (czyli do kiedy, ha, ha).

W oczyszczaniu powietrza w domu największą rolę  ma układ korzeniowy roślin oraz mikroorganizmy żyjące w glebie, które to różnią się w zależności od gatunku rośliny. Dlatego specjaliści z NASA doradzają nawet, żeby tak ustawiać domowe roślinki, by jak najwięcej powietrza mogło docierać do ich korzeni. W grę wchodzą nawet specjalne konstrukcje, które np. przy pomocy wentylatora wymuszą przepływ powietrza przez ziemię w doniczce. A zatem majsterkowicze do dzieła. Taka budowla po opatentowaniu może wam przynieść niezłe dochody!

Nie myślcie jednak, że wystarczy kilka kwiatków na parapecie. Przynajmniej jedna roślina powinna przypadać na 10 metrów kwadratowych pomieszczenia. Sądzę jednak, że dla miłośników roślin to żaden kłopot, a pozostali… no cóż, czego się nie robi dla zdrowia, prawda?
Spośród roślin, które przebadano, okazało się, że najlepszym filtrem powietrza jest dracena odwrócona i chryzantema wielokwiatowa. W sumie stworzono listę 18 przydatnych człowiekowi roślin. Z tych, które najczęściej znajdują się w naszych domach są wśród nich jeszcze: skrzydłokwiat, sansewieria gwinejska zwana też językiem teściowej, wężownicą i szablami, bluszcz pospolity, dracena wonna, gerbera Jamesona, palma biczowa, lilriope szafirkowata, anturium andrego.
Wygląda na to, że ten świat tak został skonstruowany, że wyniszczająca działalność jednych jest niwelowana przez drugich. Dziwne tylko, że niszczą ci, co się określają istotami myślącymi, prawda?

« »

Copyrights by Iwona Kmita. Theme by Piotr Kmita - UI/UX Designer Warszawa based on theme by Anders Norén