Iwona Kmita

Matka, żona, redaktorka.

Mieć miedź!

Tak, tak, chodzi o miedź, która, jak czytam, jest teraz we wnętrzach bardzo modna. Mówi się nawet, że akcesoria czy meble w kolorze miedzi lub miedziane użyte w aranżacji to mocny trend w tym roku.

Miedź nie jest może tak wyrazista, błyszcząca i szlachetna jak złoto czy srebro, ale w mieszkaniu wygląda bardzo dekoracyjnie. Jeden lub dwa miedziane akcenty mogą sprawić, że wnętrze będzie wyglądało bardziej elegancko. Miedziana może być np. lampa na suficie, a na komodzie niech stanie patera w tym kolorze. I już! A gdy na kanapie pojawi się jeszcze poduszka w błyszczące wzory w miedzianym odcieniu – nasz pokój dzienny zabłyśnie nowym, eleganckim światłem.

 W różnych stylach

Przypuszczam, że możecie pomyśleć: miedź w moim domu? Nie pasuje. Ja jednak uważam, że miedziane akcesoria i dodatki odnajdują się we wnętrzach w różnych stylach. Bez wątpienia idealnie wpasują się w minimalistyczne i loftowe stylizacje. W tak zaaranżowanych pomieszczeniach sprawdzi się zwłaszcza miedziane oświetlenie (takie, jak na zdjęciu powyżej – to lampa Bulb, Britop Lighting). Również tak popularne u nas skandynawskie wnętrza, w których dominuje jasne drewno, rozbłysną w towarzystwie miedzi. Światło odbite od powierzchni tego metalu ma bardzo ciepły, miły blask. Z tym stylem współgrać będzie np. delikatny detal  – doniczka, ramka lub zegar.
Miedź warto też zestawić z przytulnymi, ciepłymi pastelami w stylu rustykalnym, romantycznym czy klasycznym. Odważni niech spróbują połączyć miedź ze zdecydowanymi kolorami – turkusem, różem czy kobaltem. Takie aranżacje wyglądają bardzo energetycznie i świeżo.

Melt Copper (proj. Tom Dixon) to lampa, która wygląda jakby przed chwilą popłynęła, roztopiła się od gorąca i uformowała bezkształtną bryłę. T

Lampa Melt Copper (proj. Tom Dixon, Atak Design) wygląda jakby  roztopiła się od gorąca i uformowała w bezkształtną bryłę.

Lampa Copper Shade (proj Tom Dixon) wygląda jak miedziana kula.

Z miłości do miedzi

Czy spotkaliście się kiedyś z nazwiskiem Tom Dixon? To znany współczesny designer, projektujący m.in. lampy (powyżej) i meble. Dał się poznać jako projektant, który uwielbia pracować z metalem, piękne miedziane lampy to jego znak rozpoznawczy. Nic dziwnego, bowiem Dixon był… spawaczem. Jego praca z metalami zaowocowała różnymi przedmiotami, dzięki którym z czasem trafił na listę top-projektantów. Dziś jego nazwisko to marka sama w sobie. Jego sztandarowym projektem jest lampa Copper Shade, w której cieniutka warstwa miedzi została naniesiona na plastikowy klosz.

Miedziane dodatki

« »

Copyrights by Iwona Kmita. Theme by Piotr Kmita - UI/UX Designer Warszawa based on theme by Anders Norén