Iwona Kmita

Matka, żona, redaktorka.

Lustereczko, powiedz przecie…

Korzystamy z niego codziennie, ale czy w pełni wykorzystujemy jego właściwości? Bo lustro może naprawdę wiele dobrego zrobić dla wnętrza.

Niedużą łazienkę czy kuchnię wizualnie powiększą lustrzane kafelki (fot. GALAKOR glass decor)

Jakie masz pierwsze skojarzenie z lustrem? Stawiam na przeglądanie się. Ale czy przyszło ci do głowy, że przeglądać się w lustrze może także… pomieszczenie. Odpowiednio wyeksponowane lustro staje się dekoracją wnętrza, może je optycznie powiększyć, rozjaśnić, a także podzielić większą przestrzeń na strefy o odmiennym przeznaczeniu.

1. Oryginalna ozdoba

Zauważyłam, że ostatnio lustra wieszane są na ścianie w roli obrazu. Mają dekoracyjną ramę, dobraną do stylu, w jakim urządzony został np. reprezentacyjny pokój.

Lustro w centralnym punkcie salonu – nad kominkiem, fot. BMB Italy (Dekorian)

Niektórzy lubią, modny zresztą, kontrast i np. bogato zdobione zwierciadło zawieszają w minimalistycznym wnętrzu lub odwrotnie – w bogato stylizowanym pomieszczeniu, np. nad dekoracyjną obudową kominka, wisi lustro w prostej eleganckiej ramie (jak na zdjęciu obok).
Często duże lustro jest umieszczane właśnie nad kominkiem, bo zwykle jest on centralnym punktem w aranżacji wnętrza. Z tego względu jest też zawieszane nad kanapą lub nad stołem, stanowiąc główną ozdobę kącika jadalnianego.

2. Powiększanie i rozjaśnianie

Lustro powieszone w odpowiednim miejscu może wizualnie powiększyć i rozjaśnić wnętrze. W łazience na przykład fajny efekt dają tafle na dwóch przeciwległych ścianach. Wtedy odbijają się w sobie nawzajem, tworząc wrażenie niemal magicznej głębi.

Nawet szafka ma lustrzane drzwiczki. Przedpokój zyskał więcej światła, fot. westwing.p

Gdy zaświecimy lampę w łazience, jej światło odbite od lustra dodatkowo ją rozjaśnia.
Gdy natomiast lustro będzie umieszczone wis a wis okna , może się zdarzyć, że zobaczymy w nim  zaokienny widok, a przy okazji całe wnętrze stanie się jaśniejsze dzięki światłu odbitemu. Podobną rolę rozjaśniania odegrywają duże tafle, np. jako fronty szafy wnękowej w przedpokoju czy szafy w niedużej sypialni.

3. Dzielenie przestrzeni

Lustrzaną ściankę działową (lub przesuwane drzwi) można wykorzystać do wydzielenia w wnętrzu aneksu o innym przeznaczeniu, np. garderoby albo łazienki w sypialni. Można też w ten sposób podzielić przestrzeń pokoju dziecięcego, np. gdy rodzeństwo mieszka razem, a jedno z dzieci dorasta. Widziałam też ażurowe panele dekoracyjne dzielące pomieszczenie, w których miejscami pojawiały się kawałki luster.

Uważajmy, żeby nie przedobrzyć

fot. HouseBeautiful

Na tym zdjęciu widać, że lustro może zaszkodzić aranżacji. Lustrzane drzwi i ścianki ma szafa w rogu sypialni urządzonej w bardzo mocnych kolorach. Odbija się w niej wnętrze, wprowadzając wrażenie chaosu. Przynajmniej ja tak uważam.

 

 

Na koniec ciekawostka: najstarsze lustro znaleziono 8 tys. lat temu na terenie Anatolii w Turcji i było zrobione  z oszlifowanego obsydianu, czyli szkła wulkanicznego. W starożytnym Egipcie rolę zwierciadeł odgrywały polerowane miedź i brąz. Grecy postawili na złoto. Lustra podobne do współczesnych wymyślono w starożytnym Rzymie. Do dziś skarbnicą zwierciadeł i pięknego szkła dekoracyjnego jest włoska wyspa Murano.

 

Kilka ciekawych luster dekoracyjnych

« »

Copyrights by Iwona Kmita. Theme by Piotr Kmita - UI/UX Designer Warszawa based on theme by Anders Norén