Iwona Kmita

Matka, żona, redaktorka.

Luksus mój codzienny

Mam ją przed oczami. Delikatna, krucha, zgrabna, niemal przezroczysta. Piękna po prostu. Zaraz… wypiję w niej swoją zieloną herbatę. Moja ukochana filiżanka, jedna z wielu w kolekcji. I jedna z pierwszych, które wstawiłam za szkło witryny.

Prezent od męża, który zapoczątkował to zbieractwo. Uwielbiam pić kawę i herbatę w pięknych filiżankach. To taka moja odrobina luksusu na co dzień. Nie żałuję go sobie. Korzystam, wymieniam filiżanki, sprawdzam w której najlepiej smakuje kawa, a w której herbata.
Bo naprawdę ich smak różni się w zależności od tego, w czym są podane. Na przykład w tej mojej ukochanej z kolekcji Old Country Roses (Royal Albert England) piję tylko czarną i zieloną herbatę. Wzór, który ją zdobi – czerwone róże w pełnym rozkwicie – po prostu nie pasuje do kawy. Mam też jej starszą siostrę – Moonlight Roses – kwiaty na niej mają księżycowo-niebieski odcień. Wierzcie mi, że na tę filiżankę można tylko patrzeć z zachwytem. Ani kawa, ani herbata po prostu nie mają w niej smaku. Podobno niebieski kolor nie powinien być wykorzystywany do zdobienia naczyń, bo jest zimny i nie zachęca do jedzenia. W przypadku mojej filiżanki to się sprawdza. Niemniej jednak jest śliczna i bardzo ją lubię, mimo że tylko na nią patrzę.

Pozwalam sobie na codzienne przyjemności, nawet tak małe jak picie herbaty w starej, kruchej filiżance sprawiają mi ogromną radość. Używam każdego dnia „odświętnych” talerzy, obrusów, sztućców, ubrań. Nie cieszy mnie fakt, że mam coś fantastycznego. Cieszę się dopiero, gdy mogę z tego skorzystać. Niczego nie odkładam na później, na wielką czy lepszą okazję.
Kto wie, kiedy takowa się zdarzy, czy w ogóle się zdarzy, a każdy dzień bez odrobiny luksusu to dla mnie dzień stracony. Was też do tego zachęcam ?

DSC_1640

PS. Dla zainteresowanych:

Wzór porcelany Old Country Roses został zaprojektowany w 1962 r. przez Harolda Holdcrofta. Tworząc go, użył bogatych odcieni głębokiej czerwieni kwiatu róży ogrodowej, róży herbacianej, delikatnego odcienia różowego oraz soczystej zieleni liści. Natomiast Seria Moonlight Roses powstała w 1987 r. i przedstawia róże niebieskie. Porcelana ta posiada Gwarancje JKM Elżbiety II i Królowej Matki. Fabryka Royal Albert England, która ją produkuje została założona w 1896 r. (nazywała się wtedy Albert Works), a właścicielem był Thomas Wild i synowie. Ich firma od początku specjalizowała się w produkcji porcelany w kwiatowe wzory.

« »

Copyrights by Iwona Kmita. Theme by Piotr Kmita - UI/UX Designer Warszawa based on theme by Anders Norén