Iwona Kmita

Matka, żona, redaktorka.

Król Karol przewidział kolor Roku 2019

Król Karol wiedział co robi, kupując królowej Karolinie korale koloru koralowego. Otóż odcień ten zyskał właśnie miano Koloru Roku 2019. Dokładniej mówiąc, nazwano go Living Coral!

Typowaniem koloru, który ma królować w danym roku, zajmuje się kilka firm. Jednak tylko decyzja Amerykańskiego Instytutu Pantone traktowana jest z pełną powagą przez projektantów wszelkiej maści, począwszy od mody, przez design, architekturę, social media, kuchnię itd. Instytut Pantone zajmuje się tym od 1999 roku i trzeba przyznać, że marketingowo ta część działalności firmy związanej z poligrafią, była strzałem w 10. Powstał w niej system do identyfikacji i dobierania kolorów, tzw. Pantone® Matching System®. Miał on ułatwić życie grafikom w zestawianiu i właściwym odczytywaniu kolorów. I tak się stało. Każdy kolor ma określony numer i niezależnie od tego, kto na niego patrzy i jak go postrzega, wiadomo o jaki odcień chodzi. Living Coral ma np. numer 16-1546.  Przy okazji firma Pantone stała się wyrocznią w kwestii kolorów w szeroko rozumianej modzie.

fot.newscaststudio.com

fot.newscaststudio.com

Ultra Violet; fot. Atlanta Real Estate Forum

Umarł król, niech żyje król

Living Coral zdetronizował ubiegłorocznego króla, jakim był  dość poważny, a dla niektórych nawet smutny Ultra Violet, który wiązano z wszechświatem i podróżami w kosmos. Odcień koralowy jest całkiem inny – pełen życia, ciepły, miły dla oka, wywołujący pozytywne skojarzenia. Instytut Pantone jak zwykle przedstawił uzasadnienie swego wyboru. Jak się można było spodziewać, nawiązano w nim do środowiska, a ściślej do zagrożeń z jakimi mamy do czynienia. Living Coral jest bowiem odcieniem raf koralowych, które są miejscem życia dla ogromnej liczby organizmów i które są zagrożone wskutek niszczycielskiej działalności człowieka.

Tyle wzniosła teoria. Praktyka natomiast będzie taka, że w kolekcjach modowych zacznie przeważać odcień koralowy, a już z pewnością zawładnie ubraniami na wiosnę i lato. Koralowe będą tkaniny i dekoracje we wnętrzach, co odważniejsi producenci z pewnością zaoferują kanapy i fotele obite koralową tkaniną. Podobno na Instagramie ten kolor już robi furorę, strach się bać, co będzie się działo po nowym roku?

Dobrze wam radzę – jeśli chcecie być modni już dziś pomyślcie o koralowych akcentach w swoich ubraniach (korale będą świetnym wyborem) i mieszkaniach 😉 Jeśli chodzi o mnie – cóż, nie podążam aż tak rygorystycznie za modą i zdecydowanie wolę Ultra Violet. Dla mnie Living Coral jest ciut za mdły, mimo że opisano go jako: jako „pobudzający do działania i afirmujący życie kolor o złotym odcieniu, który energetyzuje i ożywia”.

« »

Copyrights by Iwona Kmita. Theme by Piotr Kmita - UI/UX Designer Warszawa based on theme by Anders Norén