Iwona Kmita

Matka, żona, redaktorka.

Kobieca moc

Sądzę, że większość z was wie, czym są „Amazonki”. Ale dla porządku – jest to stowarzyszenie kobiet, które powstało po to, by wspierać te z nas, które zachorowały na raka piersi.

Znam wiele takich kobiet, a piszę o tym, ponieważ chcę nawiązać do pewnej uroczystości, w której niedawno wzięłam udział. Okazją była 30. rocznica powstania Stowarzyszenia Amazonki Warszawa-Centrum. To pierwsze stowarzyszenie tego typu i to od warszawskich Amazonek zaczął się tworzyć łańcuch organizacji w kolejnych miastach. Spotkanie odbyło się w stołecznym teatrze „Kamienica”. Sala – pełna Amazonek i ich gości: przedstawicieli władz miasta, lekarzy, psychologów, znajomych, przyjaciół – wszystkich, którzy w różny sposób wspierają kobiety dotknięte rakiem piersi.

 

 

 

 

 

W towarzystwie warszawskich Amazonek czułam moc, siłę psychiczną, gotowość do wspierania koleżanek, waleczność, pewność siebie. Każda z tych kobiet była, a właściwie jest chora. Bo rak to choroba przewlekła, można ją zaleczyć, czasem wyciszyć na długo ale chorą jest się zawsze.
Mimo to wokół widziałam kobiety uśmiechnięte, dumne z siebie i przyjaciółek, eleganckie, szczęśliwe… Wśród nich te zasługujące na szczególną uwagę – ochotniczki. To panie, które przychodzą regularnie na szpitalne sale, rozmawiają z chorymi i na swoim przykładzie pokazują, że z raka można wyjść, można wrócić do formy. I potem pomagać tym, które są w takim momencie, że w to nie wierzą. Albo tym, które musiały się zmierzyć z nawrotem choroby… Bo to niestety się zdarza i często jest bardziej dotkliwe niż pierwsza diagnoza. Bo przychodzi wtedy, gdy chora już uwierzyła, że wyzdrowiała.

Mam wśród Amazonek wiele znajomych – moje dwie kochane przyjaciółki od serca poznałam wśród nich. Trzecia właśnie się zmaga z nawrotem choroby. Czwarta – odeszła na zawsze. Między innymi dlatego, że poznałam to środowisko i podziwiam wszystkie Amazonki, czułam, że muszę, że chcę wam o nich napisać. Kobiety naprawdę mają moc.

« »

Copyrights by Iwona Kmita. Theme by Piotr Kmita - UI/UX Designer Warszawa based on theme by Anders Norén