Iwona Kmita

Matka, żona, redaktorka.

Co dziś mamy na tapecie?

Pamiętam z czasów liceum salon w mieszkaniu rodziców mojej koleżanki, w którym jedną ze ścian pokrywała fototapeta przedstawiająca egzotyczną wyspę o zachodzie słońca, oblaną z każdej strony turkusowym morzem.

Nie zaprzeczę, wtedy zrobiło to na mnie wrażenie. Teraz takie kiczowate wzory należą, mam nadzieję, do przeszłości.

 Dekoracja stara jak świat

Tapety były znane już w epoce Renesansu. Wtedy wzory malowano na papierze lub jedwabiu ręcznie albo nakładano je za pomocą specjalnych stempli-drzeworytów. Takie tapety były bardzo drogie dlatego pojawiały się tylko w domach bogaczy i królów. Prawdziwy rozkwit tapetowania przypada na koniec wieku XVIII, kiedy to tapety zaczęto wytwarzać i zdobić maszynowo. W XIX wieku zaczęła się produkcja tapet w szerokich rolkach. W latach 30. robiono je już masowo.
Wiek XX to czas wielkiej popularności tapet i fototapet. U nas w siermiężnych latach komunizmu ściana udekorowana pejzażem z zachodem słońca była powodem do dumy i w jakimś sensie dawała poczucie awansu społecznego, zbliżenia się do świata zachodniego.
Z czasem pojawiły się tapety winylowe, którymi można było oklejać ściany w pomieszczeniach „wilgotnych”, czyli kuchniach, łazienkach. Zastępowały tam olejne lamperie lub drogie kafelki. Tym bardziej, że jak na owe czasy udanie imitowały ich wygląd. W latach 90. o tapetach prawie zapomniano, ale od dłuższego już czasu stale rośnie ich popularność a wzornictwo jest ciekawe i w dobrym guście.

Sypialnia w stylu nowojorskim; fot. homebook.pl

Odpoczynek w ogrodzie; fot. Muraspec

Gdzie układać

Mało kto tapetuje dziś wszystkie ściany w pomieszczeniu. Najczęściej okleiną pokrywa się jedną, główną, od razu po wejściu rzucającą się w oczy. Często jest to ściana, przy której stoi kanapa. Za pomocą tapet optycznie wydziela się z większego wnętrza aneks o innym przeznaczeniu, np. w salonie może to być kącik jadalniany, w sypialni – miejsce do pracy albo minibuduar z toaletką. Tapety „poprawiają” też proporcje pomieszczeń – te z wzorem przestrzennym potrafią udanie „pogłębiać” wnętrze. Deseń w pionowe pasy – podwyższa, a w poprzeczne obniża i poszerza. Dzięki tapetom w spokojnej kolorystyce i delikatnym deseniu można „uspokoić” agresywną aranżację lub wprost przeciwnie – okleina w wyrazistej barwie i mocnym wzorze ożywi wnętrze nudne i monotonne.
Jasną gładką ścianę można też ozdobić prostymi ramkami, w których zamiast zdjęć będą kawałki tapet w ładne wzory, np. kwiatowe lub geometryczne. Ten rodzaj dekoracji sprawdza się też w pokojach dziecięcych i młodzieżowych.

fot. pixers.pl

Modne wzory

Moda modą, ja jednak uważam, że we własnym domu dekorujmy ścianę takim wzorem, jaki nam się podoba, który pasuje do naszej osobowości, stylu wnętrza, jego kolorystyki. Lubię, gdy ktoś np. ozdobi ścianę fototapetą zrobioną z pięknego zdjęcia. Może to być własnoręczna fotografia, możemy wybrać z bogatego katalogu firmy, która się zajmuje wytwarzaniem dekoracji wielkoformatowych, albo… dogadać się z zaprzyjaźnionym blogerem, który zachwyca nas swoimi pracami.
Z tego co wiem, obecnie bardzo modne są motywy roślinne, w tym zarówno duże rośliny egzotyczne, takie wprost z dzikiej dżungli, jak i drobne, łąkowe kwiatuszki. Znawcy rzeczy tłumaczą tę popularność tęsknotą za naturą. A że przecież nie wszyscy mamy działki, ogrody czy zielone balkony, to niejako w zastępstwie tapetujemy ścianę okleiną we wzór zaczerpnięty z przyrody;-) Popularnością cieszą się też krajobrazy oraz desenie geometryczne, zwłaszcza te nawiązujące do motywów z lat 60. i 70. minionego wieku.
Obejrzyjcie kilka tapet na zdjęciach, które otrzymałam dzięki uprzejmości firmy pixers i redro.

Dla wszystkich, którzy lubią zdobić mieszkanie na różne okazje mam dobrą wiadomość – pojawiły się już tapety we wzory związane z Bożym Narodzeniem. Nie martwcie się, nie zostaniecie z choinką na cały rok albo i dłużej. Wybierzcie po  prostu okleinę samoprzylepną, którą można zdjąć i np. ponownie położyć za jakiś czas albo zastosować w innym miejscu. Myślę, że to fajne rozwiązanie dla tych, którzy lubią podążać za trendami i często zmieniać dekorację wnętrza.
Poniżej zdjęcia tapet przygotowanych z okazji Bożego Narodzenia przez pixers.pl

« »

Copyrights by Iwona Kmita. Theme by Piotr Kmita - UI/UX Designer Warszawa based on theme by Anders Norén