Iwona Kmita

Matka, żona, redaktorka.

Książka świętuje

Dziś, 23. kwietnia, świętujemy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Pomysł święta narodził się w hiszpańskiej Katalonii w 1926 roku. W Hiszpanii święto książki obchodzone jest regularnie od 1930 roku. 23 kwietnia jest symboliczną datą związaną z dniem śmierci znanych pisarzy, np. Williama Szekspira lub przypadającymi na ten dzień urodzinami pisarzy, np. Vladimira Nabokova. W 2001 roku UNESCO przyznało Madrytowi tytuł Światowej Stolicy Książki. Od tego czasu taki tytuł przyznawany jest co roku. W 2016 roku stolicą książki był Wrocław, w tym roku – Kuala Lumpur.

Pomysł na tę krótką notkę powstał z bardzo praktycznego względu – proszę Was o polecenie ciekawych książek do przeczytania. W tych dniach, kiedy jesteśmy uwięzieni w domach przez Covida, książki wróciły do łask, a jak przed chwilą usłyszałam w radiu – czytelnictwo w kraju w ostatnim czasie bardzo się poprawiło. Chociaż tyle dobrego z tej pandemii.

Sama polecam Wam dwie książki: pierwsza to „Serotonina” Michela Houellebecqa, druga – biograficzna książka „Szaman. Żuławski” Aleksandry Szarłat.

Mam nadzieje, że dzięki Waszym wpisom powstanie ciekawa lista 🙂 Potem ją opublikuję, żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

« »

Copyrights by Iwona Kmita. Theme by Piotr Kmita - UI/UX Designer Warszawa based on theme by Anders Norén